Как ще почистите и дезинфекцирате дома след наводнение?

А сега какво? Всичко е вир-вода, а ти не знаеш от къде да почнеш?

Ако се чудиш как ще почистите и дезинфекцирате дома след наводнение, първото нещо е – не се шашкай. Да, изглежда като истински хаос, но има си начин и ред. Водата си е тръгнала, ама калта, миризмите и заразите си остават. Та, сега иде ред на стабилна чистка, без мотаене и паника.

Реалните стъпки при това как ще почистите и дезинфекцирате дома след наводнение?

  1. Изключи тока и не пипай нищо, ако е мокро. Това е буквално първото нещо, което трябва да направиш. Влагата и токът са много кофти комбинация, особено ако още има локви по пода. Изчакай да дойде техник или поне се увери, че всичко е изключено, преди да почнеш да разчистваш.
  2. Изхвърли всичко, което е омекнало и мирише. Дюшеци, дивани, мокети – ако са били под вода, няма връщане назад. Не се мъчи да ги спасяваш. Влагата е влязла навътре, почва да мирише и да мухлясва. Събираш, качваш в чували и викаш за извозване на отпадъци, иначе само ще ти се върти миризмата в носа.
  3. Действай с твърда четка и кофа топла вода с препарат. Става дума за подове, стени, врати, плочки – всичко, което е можело да попие вода. Почни от горе надолу, защото калта се стича. Ако имаш препарат с хлор – супер, ако не, поне нещо антибактериално. И не се пести – търкай стабилно!
  4. Проветрявай колкото можеш. Отваряш врати, прозорци, ако имаш вентилатор – пускаш. Влага и мухъл не прощават. Ако не проветриш добре, ще се разнасят миризми и стените ще станат като гъба. При нужда можеш да мислиш и за дезинфекция на апартамент, защото плесенът не се вижда веднага.
  5. Минаване с дезинфектант на всяка повърхност. Последната стъпка, ама не я пропускай! Водата може да е донесла бактерии и гадости. Особено ако има мазни следи, тъмни петна или налеп – това трябва да се третира. Няма значение дали ще е спрей или течност – важното е да убие всичко живо, което не трябва да е там.

А сега какво следва след почистването и дезинфекцията?

  • Огледай за повреди по стените. След като си измил всичко, погледни дали има подути плочи, олющена боя, мазилка или нещо, което пада. Ако има – трябва да се изстърже и изсуши добре, иначе после почва да мирише и пак ще трябва да чистиш.
  • Провери мазето и гаража. Тия места често остават забравени, а там става най-голямата мизерия. Ако не слезеш и не видиш с очите си, после можеш да се изненадаш неприятно. При нужда търси почистване на гаражи и мазета – тия кътчета не прощават на никого!
  • Извикай човек, ако има мухъл по стените. Не си мисли, че можеш да го махнеш с гъба. Мухълът влиза надълбоко, особено ако не е проветрено. Има хора, които правят специална обработка и после не ти мирише на влага месеци наред.
  • Изхвърли цялата храна и продукти, които са били във вода. Консерви, буркани, пакети – всичко трябва да отиде в боклука. Не си струва риска. Даже ако си на село и ти се свиди зимнината – по-добре да я изхвърлиш, отколкото после да отидеш по болници.
  • Следи миризмите – те не лъжат. Ако след няколко дни все още ти мирише на застояло, значи има нещо, което не си видял. Обиколи пак всичко, вдигни килими, отмести шкафове. Понякога гнусотията се крие под нещо на пръв поглед „чисто“.

Най-често задаваните въпроси

Колко време отнема да се изсуши всичко след наводнение?
Ако проветряваш добре и нямаш сериозни щети, около 3 до 5 дни е нормално. Зависи и от времето навън. При влага и дъжд – може да отнеме повече.

Може ли да се използва оцет за дезинфекция?
Може, ама няма да убие всички бактерии. Става за миризма и мазни следи, но ако искаш стабилна дезинфекция, трябва нещо по-сериозно. Гледай на етикета да пише, че е антибактериално.

Как да разбера дали има мухъл, ако не се вижда?
Обикновено се усеща по миризмата. Ако е тежък, влажен и леко сладникав аромат – почти сигурно е. Понякога се появяват петна по боята или стената става мека на пипане.

Какво се чисти първо – стените или подът?
Първо стените, после подът. Иначе ще стече мръсотията и ще трябва да минаваш пода два пъти. Подреждай си работата умно – няма нужда от излишна играчка.

Какво да правя с дрехите, ако са били в наводненото помещение?
Перат се с гореща вода и силен перилен препарат. Ако миризмата остане – заминават. Няма нужда да пазиш нещо, което те дразни и смърди. По-добре да го пуснеш за извозване на стари мебели и боклуци, ако няма оправия.

Как ще почистите и дезинфекцирате дома след наводнение?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top