Ясно е, че няма кой да се занимава с тавана, ама той сам няма да се разчисти, нали?
Кой ще изпразни и почисти вашия таван? Въпрос, който изскача точно в най-неудобния момент. Тъкмо си мислиш, че всичко ти е под контрол и изведнъж таванът ти напомня за себе си – с кашони, стари мебели, буркани с компоти от 2001-ва и някой и друг умрял вентилатор. Да не говорим за прах, паяжини и миризма на „тук не е влизал човек от век“. А някой трябва да свърши тази работа, защото няма да изчезне сама. Време е да се хванеш за метлата, но първо – малко насоки, за да не стане мазало.
Кой ще изпразни и почисти вашия таван отгоре до долу?
Да, ясно е, че таванът е от онези места, дето всички все отлагат. И как да не отлагаш – мрачно, пълно с прах и всякакви стари неща, които никой не иска да пипа. Но идва момент, в който просто няма накъде. Първата стъпка е да решиш дали ще действаш сам или ще търсиш помощ. Ако сам ще го правиш – подготви се за бой. Буквално. Ще трябва ръкавици, здрави чували, маска, фенерче и здрав кръст. Ако пък ще търсиш хора да го свършат – тогава е добре да проучиш и да не се хвърляш на първата оферта, щото и там има доста играчи с големи приказки, а никакви резултати. Не си сам, има и други, които са минали по този път – и повечето са започнали с питането: кой ще изпразни и почисти вашия таван?
Как да се организираш, ако решиш сам да разчистиш тавана?
- Раздели нещата по категории още от вратата. Не си мисли, че ще върви бързо. Ще има размишления от сорта на „дали това ми трябва“ или „това не е ли от баба ми“. Ако ги оставиш всички накуп, ще се загубиш. Почни от единия ъгъл и всичко преглеждай – за боклук, за пазене, за извозване.
- Носи дрехи, които не те е страх да хвърлиш. Горе ще се изцапаш. Много. Прахът влиза навсякъде, а понякога изскачат и разни гадинки, които не си канил. Затова – затворени обувки, дълги ръкави и панталон, и всичко това после – директно в пералнята или коша.
- Планирай къде ще хвърляш боклука. Не е лошо да имаш идея къде ще се депонира всичко, което не става. Ако имаш големи неща – мебели, техника и т.н., може да ти трябва не само контейнер, а и извозване на отпадъци. Това е важно – защото не може просто да го изриташ пред блока и да чакаш да се вдигне сам.
- Накрая – не пропускай дезинфекцията. След като разчистиш, не мисли, че си готов. Трябва хубаво да напръскаш срещу миризми, бактерии и всичко друго, което не се вижда с просто око. Ползвай препарати, които действат бързо, защото накрая вече ще си капнал от умора и няма да ти се чака. Един спрей – и край. Ако не искаш да се занимаваш – има фирми за дезинфекция, които ще се оправят по-бързо от теб.
Полезни съвети, ако се стигне до помощ от професионалисти
- Разпитай и проучи добре. Много хора предлагат такива услуги, но не всички наистина знаят какво правят. Търси такива, които имат опит с почистване на тавани, а не само с обикновено метене. Важно е да са подготвени с чували, инструменти, маски и всичко, защото не става с две кофи и едно мече.
- Говори конкретно какво очакваш. Когато се свържеш с някой, не му говори с общи приказки – кажи ясно какво има горе, колко е, и какво искаш да се направи. Колкото по-точен си, толкова по-ясна ще е и цената, и работата.
- Попитай дали правят и дезинфекция. След като разчистят, ако не напръскат и не почистят с препарат, все едно си сменил боклука с друг. По-добре всичко накуп – разчистване, изнасяне, почистване на таван и финална обработка.
Най-често задаваните въпроси
Мога ли сам да се справя с почистването на тавана?
Можеш, но трябва да си подготвен. Ще се наложи да се качиш няколко пъти, да носиш чували, да почистваш прах, да сортираш и после да изхвърляш. Не е еднодневна работа.
Колко време отнема да се почисти един пълен таван?
Зависи колко е натрупано вътре. Един малък таван може да се разчисти за 3-4 часа, но ако е препълнен – може да отиде цял ден, а понякога и два.
Какво да правя със старите мебели от тавана?
Ако не ти трябват, ги сложи в здрави чували или ги подготви за извозване на стари мебели. Не ги трупай до контейнерите, защото това създава проблеми и на теб, и на съседите.
Трябва ли да се напръска след почистването?
Да, задължително. След като всичко е изнесено, дезинфекцията е важна. Така се махат миризми, прах и всякакви микроби, които са се завъдили там с години.
Какво става, ако таванът е пълен с боклук от предишни собственици?
Ако ти се пада да разчистваш чуждия хаос – лош късмет. Но трябва да се справиш. Може да се наложи почистване на силно замърсен апартамент, ако състоянието е много зле. Иначе – чували, ръкавици и здрава воля.
