Как се оправяме с бъркотията, когато кучето е оставило следи навсякъде?
Как да почистим правилно след кучета у дома? Истината е, че всеки, който гледа куче, рано или късно се сблъсква с петна, косми, миризми и понякога… изненади на килима. Не се ядосвай, има начини да се справиш, без да се стига до бой с метлата в 7 сутринта.
Практични стъпки за това как да почистим правилно след кучета у дома без да се побъркаме
- Започни с правилните препарати. Не всичко, което мирише на лимон и свети в рекламите, върши работа. Търси препарати, които са безопасни за животни, защото няма смисъл да изчистиш перфектно, ако после кучето лежи върху химия и му се подуе носа. Проверявай етикетите и не използвай нещо, което разяжда пода, че става двойна работа.
- Прахосмукачка с добър филтър е половината победа. Обикновените прахосмукачки се дават бързо, особено ако кучето е от онези с по-гъста козина. Търси модел с HEPA филтър, защото събира и фините частици и не ги върти обратно във въздуха. Космите не прощават и влизат навсякъде – под масата, зад дивана, в пердетата… борбата е сериозна!
- Действай веднага, ако има инцидент. Колкото по-дълго стои петното, толкова по-зле става. Ако кучето е направило беля, не си казвай „ще изчакам да изсъхне, че по-лесно се чисти“ – точно обратното. Хвани кухненска ролка, попий всичко, и после минавай с мокра кърпа и подходящ препарат. Така спасяваш пода и нервите си.
- Проветрявай редовно и използвай сода бикарбонат. Миризмите не се махат само с отворен прозорец. Сипи сода върху килима или меката мебел, остави я за час-два и после минавай с прахосмукачка. Това е лесен и евтин трик, който помага. Също така можеш да го съчетаеш с ароматизатор за домашни любимци, който не е прекалено силен.
- Мий лапите след разходка. Не е нужно да го къпеш всеки път, но поне една мокра кърпа преди да влезе – задължително. Така не мъкне кал, пясък и всякакви боклуци вътре. Ако имаш килим, направо си го спасяваш от предсрочно изхвърляне. А ако е зима и има сол по улиците, миенето си е задължително.
Истински полезни навици
- Вземи си калъфи за меката мебел. Няма нищо лошо да си спасиш дивана, особено ако кучето го е приело за свое легло. Калъфите се перат, а диванът не. Спестява ти време, усилия и пари. А и ако дойдат гости, махаш калъфа и поне изглежда по-цивилизовано.
- Редовно подстригване и разресване. Ако кучето линее постоянно, значи или е сезон, или трябва да го разресваш по-често. Купи си добра четка и отдели време за това – няма нужда всеки ден, но два-три пъти седмично си е супер. Това намалява количеството косми по килима и облегалките.
- Слагай постелка до вратата. Една гумена постелка върши чудеса, особено ако кучето обича да се търкаля в калта. Така мръсотията спира още на прага, а ти нямаш да миеш пода всеки път след разходка. Ако комбинираш това с мокра кърпа, вече си шампион.
- Ползвай ръкавици за косми. Има такива гумени ръкавици, с които можеш да събереш космите директно от мебелите. Работи изненадващо добре, дори и върху дрехи. Това не е шега – пробвай и ще разбереш защо толкова хора ги хвалят.
- Периодично дълбоко почистване. Поне веднъж месечно си организирай генерално чистене – под, стени, ъгли, всичко. Ако имаш нужда от помощ, може да разгледаш услуги за почистване след кучета или дезинфекция на къща и апартамент, когато положението е излязло от контрол.
Най-често задаваните въпроси
Как да махна миризма на куче от дивана?
Първо проветриш хубаво, после поръсваш сода и я оставяш да действа. Минаваш с прахосмукачка и после ползваш мек препарат с лек аромат. Повтори след ден-два, ако е нужно.
Какво да правя, ако кучето се изпишка на килима?
Попий веднага с кухненска хартия, после минеш с вода и оцет или специален препарат за животни. Колкото по-бързо реагираш, толкова по-малко ще мирише.
Кои повърхности са най-трудни за почистване от кучешки косми?
Тапицирани мебели и завеси. Там се лепят супер бързо и не падат лесно. Ползвай ръкавица за косми или прахосмукачка с добра четка.
На колко време трябва да почиствам основно, ако имам куче?
Минимум веднъж седмично. Ако е по-голямо или линее много – два пъти. И поне веднъж месечно – по-сериозно, с препарати и дезинфекция.
Има ли нещо, което да ми помогне с космите по дрехите?
Да, ролки за косми, гумени ръкавици или дори леко влажна гъба вършат работа. Можеш да поддържаш и отделен кош за дрехи, когато кучето е по-влюбено в гардероба ти.
